Kevésbé ismert böjtnapok

A 6 főböjt mellett vannak egyéb alkalmak is, amikor böjtölni szokás.

Az elsőszülöttek böjtje

Pészachkor az egyiptoimiakra mért utolsó, tizedik csapás az elsőszülöttek halála volt. Ezért Pészachkor az elsőszülötteknek szokás böjttel hálát adni Istennek azért, hogy a zsidó elsőszülötteket megkímélte.

Nisszán hónap 14-én van ennek a böjtnek a napja. Bár a tizedik csapás Nisszán 15-én történt, Nisszán 15-e már ünnepnap, s nem szabad ünnepet szenvedéssel kezdeni, ezért tartjuk ezt a böjtöt 14-én. Ha péntekre vagy szombatra esik ez a nap, akkor az előtte való csütörtökön (Nisszán 12-én) kell megtartani. Arra nézve többféle koncepció van, hogy miként is.

Vannak, akik azt mondják, hogy csak az elsőszülött fiúknak kell ilyenkor böjtölniük, ha azonban a fiú nem múlt még el Bar Mitzvah-korú, akkor az apjának kell böjtölnie helyette.

Vannak, akik szerint minden elsőszülöttnek (férfinek és nőnek egyaránt) böjtölnie kell ezen a napon.

Ha nincs gyerek, akkor a háztartás legidősebb tagjának kell böjtölnie, hiszen a csapás minden egyiptomi háztartást érintett, függetlenül attól, hogy volt-e gyermek vagy sem.

Ezt a böjtöt azonban ki lehet és ki is szokták váltani. Mégpedig azzal, hogy résztvesznek egy seudat mitzvah-ban (egy mitzvah teljesítéséhez fűződő étkezésen), mint pl. a siyyum (olyan étkezés, ami a Tóra egy adott szakaszának tanulmányozásának befejezését ünnepli). A legtöbb zsinagógában rendeznek ilyet Nisszán 14-én a reggeli Istentiszteletet követően. S mivel ezzel az étkezéssel megtöri a böjtöt az elsőszülött, ezért ehet a nap hátralevő részében.

Behab

A Behab szó három héber mássalhangzót tartalmaz. Ez a bet (a héber abc második betűje), a hey (ez az ötödik) és ismét bet. Ez a hétfői, csütörtöki és ismét a hétfői napot jelenti, mivel a zsidó vallásban a hét vasárnappal kezdődik (mert ez az első nap szombat után - Isten a hetedik napon {Shabbat} pihent meg).

Van egy ősi Askenázi hagyomány, miszerint Chesvan és Iyar hónapok első hétfőjén, csütörtökén és az azt követő hétfőn böjtölni kell. Ezek nem sokkal követik Szukot-ot ill. Pészach-ot. Ezek arra szolgálnak, hogy jóvátegyék azokat a bűnöket, amiket az egyhetes fesztivál okozta örömmámorban akaratlanul is elkövettünk.

Azért van egy hónappal később ez a böjt, mint maga az ünnep, mert Nisszán és Tisri hónap nagyon speciális jellegű. Shavuotot követően azért nem böjtölünk, mert az csak egy rövid, kétnapos ünnep, nincs idő túlzottan megfeledkezni magunkról.

Ennek a szokásnak Jób könyvében (1:5) találhatjuk az eredetét.

Manapság azonban nagyon ritkán találni olyat, aki tartja ezt a szokást.

Böjt az esküvő napján

Bár a Talmud nem említi, kialakult az a szokás, hogy a menyasszony és a vőlegény böjtöl az esküvője napján, napkeltétől a hüpéig. Ennek két oka is van.

Az egyik az, hogy a menyasszony és a vőlegény bűneit Isten megbocsátja az esküvőjük napján, Yom Kippurhoz hasonlóan. Yom Kippurhoz való hasonlatossága megmutatkozik abban is, hogy a menyasszony fehéret visel és bűnbánó imák is elhangzanak.

A másik oka inkább praktikus, mint spirituális. A böjttel biztosan elkerülhetjük az, hogy alkoholt igyunk, mielőtt a násznép köszöntőt mond, s nem érkezünk ittasan a hüpe alá. A régmúlt időkben ugyanis nagy bachhanáliák voltak szokásosak esküvő előtt, de azok a napok már réges-rég véget értek.

Ez a böjt nem tart napnyugtáig, csak addig, amíg a hüpe alatti ceremónia véget nem ér. S nem kell később bepótolni a hüpe és napnyugta közt eltelt időt. S mivel ez személyes böjt, nincs megszabott formája annak, hogy hogyan kell megtörni. Sőt, ha a hüpe ceremóniája eltolódik sötétedés utánra, s a párnak már nehéz böjtölnie, akkor még a hüpe előtt abbahagyhatják, nehogy rosszul legyenek a hüpe alatt.

A következő napokon azonban tilos böjtölni:

Rosh Chodesh (Rosh Chodes az az új hónap elejét jelző egy vagy kettő félünnepnap, a hold állásától függően), kivéve Nisszánt, amikor szabad.

Issru Chag, azaz a Pészach, Shavuot és Szukkot utolsó napját követő nap.

Hanuka

Purim

Av 15.

Shevat 15.

Ajánlatos azonban böjtölni a következő napokon:

Lag Ba'Omer

A Yom Kippur és Szukot közötti napok

Sivan Rosh Chodesh és Shavuot közötti napokon

Nisszán minden napján

Böjt azt követően, hogy leejtünk egy Tóratekercset vagy Tfillint

Bár a Talmud nem említi, ez a böjt többszáz évig szokásban volt. Legelőször a mai Brno területén levő város rabbija tesz említést erről a XV. században. Szerinte ha leejtünk egy Tórát vagy Tfillint, az egyértelműen a Menny üzenete, hogy elkövettünk valamilyen bűnt, hogy valamit rosszul csináltunk.

Később, a XVIII. században Chaim Yosef David Azulai Rabbi tesz róla említést. Szerinte megérdemeljük a büntetést azért, amiért figyelmetlenül és tiszteletlenül bántunk ezen szent tárgyakkal.

A különbség aközött, hogy Tórát vagy Tfillint ejtünk el, az, hogy ha Tórát ejtünk el, akkor is böjtölnünk kell, ha a takarója rajta volt, míg ha Tfillint, akkor nem kell böjtölni, ha a tartójában volt.

Ezen túl pedig ha Tórát ejtünk el, akkor a rabbi dönthet úgy is, hogy mindenkinek, aki jelen volt, mikor a Tóra leesett, jár a büntetés, ami nem csak böjt lehet, hanem extra adakozás, a Tóratiszteletre vonatkozó előírások tanulmányozása, az, hogy nem beszél valaki Tóraolvasás alatt, vagy mindezek kombinációja.

Praktikus tanácsok böjtre

Egy héttel a böjt előtt

Csökkentsük a koffeinbevitelünket. Igyunk kevesebb kávét/teát/más egyéb koffeintartalmú italt, mert ha böjtkor hirtelen hagyjuk el ezeket, akkor elvonási tüneteket okozhat (pl. efjfájást). Ugyanez vonatkozik a cigarettára, finomított cukorra és bármi egyébre, amit általában habzsolni szoktunk.

Ahogy egyre közelít a böjt, úgy variáljuk étkezéseink időpontját. Ha minden nap ugyanakkor eszünk, akkor a testünk a böjtnapon is elkezd emészteni abban az időpontban, s éhesek leszünk emiatt a böjtkör. Ha azonban variáljuk ezeket az időpontokat, akkor elkerülhető az éhségérzet akkor, amikor reggelizni, ebédelni vagy vacsorázni szoktunk.

A böjtöt megelőző napon

Igyunk amennyit csak lehet. A legtöbb kellemetlenséget nem az éhség, hanem a szomjúság szokta okozni böjtnapon. Akkor is igyunk, ha úgy érezzük, hogy fizikailag már nem bírunk többet, kifizetődik böjtnapon. Tartózkodjunk azonban az alkoholtartalmú italoktól, azok elvonják a vizet a szervezetünkből. A legjobb, ha tiszta vizet vagy higított narancslét iszunk.

Ne együk túl magunkat böjt előtt! Sokan tévesen azt hiszik, hogy ha rengeteget esznek a böjt előtti napon, akkor a telített gyomor érzete megmarad böjt végéig. Valójában ez csak éhesebbé tesz minket a böjt napján. Együnk olyan ételeket, amiben van szénhidrát, némi protein és magas az olaj/zsírtartalma. Ezek ugyanis lelassítják a gyomor kiürülésének folyamatát. A szénhidrátok fogyasztása (pl. krumpli, tészta) nagyon hatékony, ugyanis ez a bevitt vízzel együtt "dolgozik".

Ne együnk túl sós vagy túl fűszeres ételeket. A só ugyanis vizet köt meg. Tartózkodjunk a feldolgozott ételektől is, ezknek általában magas a sótartalma.

A rostban gazdag ételek, mint mondjuk a saláta, nem megfelelőek, mert hamar kiürülnek a szervezetből. Ez alól csak a gyümölcs a kivétel, mert folyadéktartalmát fokozatosan bocsátja ki a szervezetben.

A böjt napján

Ne viseljünk olyan ruhát, amiben izzadunk, mert ha izzadunk, akkor vizet vesztünk.

Próbáljunk nem beszélni a böjtöt követő étkezésről, mert akkor a szervezetünk elkezdi felkészíteni magát az evésre.

A délutáni Istentiszteletek között szunyókáljunk kicsit, ezáltal gyorsabban megy az idő, és alvás után általában teltebbnek szoktuk érezni a gyomrunkat.

Vannak olyanok, akik szerint a fűszerek szagolgatása is segít az éhségérzet elmulasztásában.

A böjtöt követő nap

Ne együnk túl mohón. Legcélszerűbb egy pohár tejjel vagy gyümölcsléve megtörni a böjtöt, mert ez cukrot juttat a szervezetünkbe és meggátolja a habzsolást.

Könnyű ételekkel kezdjük az étkezést, mézes süteménnyel vagy némi keksszel. Eztán tanácsos várni egy kicsit, mielőtt a főétkezést elkezdjük, hogy legyen ideje a gyomrunknak emészteni egy kicsit, s ne faljunk az asztalnál. Nehéz, de nagy gyomorfájást úszhatunk meg, ha várunk egy kicsit a főétkezéssel a sütemény után.

Igyunk sok vizet és ne együnk sósat, mivel még mindig egy kicsit dehitratáltak leszünk és újra kell töltenünk a folyadékraktárainkat.

Sokak szerint ilyenkor célszerűbb a tejes étkezés, mint a húsos, mert a tejes az kíméletesebb a gyomorral.

Ne együnk túl sokat. A szervezetünk úgy van kitalálva, hogy védje magát az éhezéstől. A böjt alatt lelassul az emésztés, s amit közvetlen a böjt után eszünk, az sokkal tovább marad a szervezetünkben, mint az, amit rendesen szoktunk enni. Ne feledjük, a szervezetünk nem tudja, hogy csak egy napot böjtölünk, ezért hosszan tartó éhezésre kezdi felkészíteni magát a böjt alatt.

A böjt szerepe a zsidó vallásban

Több böjt is szerepel a zsidó naptárban, legtöbbjük a Szentély pusztulásához köthető. 6 fő böjt van, ezek a következők:

Gedalia böjtje Tisri 3-án

Ekkor Gedaliah ben Achikam Júdeai kormányzó emlékére böjtölünk. Miután merénylet áldozata lett, Júdea teljesen elvesztette autonómiáját.

Yom Kippur Tisri 10-én

Ez a zsidó év legfontosabb napja, ekkor bánjuk meg minden bűnünket, amit az elmúlt évben elkövettünk és imádkozunk Istenhez, hogy a jók könyvébe kerüljünk.

Assarah b’Tevet Tevet 10-én

Ekkor kezdődtek a Szentély pusztulásához vezető események Jeruzsálemben.

Eszter böjtje Ádár 13-án

Ez a Purimot megelőző nap, amikor annak emlélére böjtölünk, hogy Eszter királynő háromnapos böjtöt tartott, mielőtt megkérte Ahasvérost, hogy kegyelmezzen meg a zsidó népnek.

Shiva Assar B’Tammuz Tammuz 17-én

Ekkor törték át Jeruzsálem városfalait, s ekkor kezdődött az Első Szentély pusztulása.

Tisha b’Av Av 9-én

Mind a két Szentély ezen a napon pusztult el. Az elsőt i.e. 423-ban pusztították el a babilóniaiak, a másodikat pedig i.sz. 70-ben a rómaiak.

S hogy miért is böjtölünk annak ellenére, hogy nem a mi hibánk, hogy elpusztult a Szentély? Akkoriban a zsidók nem hallgattak a prófétákra, akik pedig még időben figyelmeztették őket, hogy javítsanak viselkedésükön, ha nem akarják a Szentély pusztulását. Még ma is szenvedjük annak a következményeit, hogy őseink akkor nem hallgattak a figyelmeztető szavakra.

Bölcseinknek az a meglátása, hogy minden generációra, amelyikben nem épül újra a Szentély, úgy kell tekinteni, mintha annak a generációnak a számára is elpusztult volna. S így a böjt nem szomorú alkalom, hanem lehetőség helyrehozni azt a hibát, amit anno őseink elkövettek. S ha sikerül, akkor véget ér száműzetésünk és eljön a messiás.

Yom Kippurt és Tisha b’Avot kivéve, melyeknek megvannak a maga előírásai, minden böjtre ugyanazok a szabályok érvényesek.

Senki nem eszik vagy iszik napkeltétől napnyugtáig, aki elmúlt Bar/Bat Mitzvah-korú.

Aki várandós vagy szoptat, az nem böjtöl, de nekik is tartózkodni kell az édességektől és egyéb nyalánkságoktól a böjt napokon. Aki beteg, az konzultáljon a rabbijával ezügyben.

Fel lehet kelni napkelte előtt, hogy együnk vagy igyunk, abban az esetben, ha úgy feküdtünk le előző este, hogy elterveztük ezt előtte.

Ha módunk van rá, menjünk el a zsinagógába, mert speciális böjti imák is elhangoznak.

Ha egy böjt szombatra esik, akkor el kell halasztani vasárnapra (vagy Eszter böjtje esetében előrehozni csütörtökre).

Torta

Saját készítésű tortám a vasárnapi családi Hanukai partira:

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Variációk Maoz Tzur-ra :)













Hanuka 2009

Boldog Hanukát mindenkinek:)



Gyertyagyújtási rend




































































Budapest Sydney St Ives Melbourne
2009. december 11. péntek Szombati gyetyák: 15.34


Hanuka-gyertyák 15:34 előtt

Szombati gyetyák: 19:41


Hanuka-gyertyák 19:41 előtt

Szombati gyetyák: 19:36


Hanuka-gyertyák 19:36 előtt

Szombati gyetyák: 20:17


Hanuka-gyertyák 20:17 előtt

2009. december 12. szombat 16:45 után 20:43 után 20:42 után 21:22 után
2009. december 13. vasárnap 15:53 után 20:00 után 20:00 után 20:36 után
2009. december 14. hétfő 15:53 után 20:01 után 20:00 után 20:37 után
2009. december 15. kedd 15:53 után 20:01 után 20:01 után 20:38 után
2009. december 16. szerda 15:53 után 20:02 után 20:02 után 20:38 után
2009. december 17. csütörtök 15:53 után 20:03 után 20:02 után 20:39 után
2009. december 18. pétek Szombati gyetyák: 15.35


Hanuka-gyertyák 15:35 előtt

Szombati gyetyák: 19:45


Hanuka-gyertyák 19:45 előtt

Szombati gyetyák: 19:41


Hanuka-gyertyák 19:41 előtt

Szombati gyetyák: 20:22


Hanuka-gyertyák 20:22 előtt










































































Bécs Genf Jeruzsálem Amszterdam
2009. december 11. péntek Szombati gyetyák: 15.42


Hanuka-gyertyák 15:42 előtt

Szombati gyetyák: 16:31


Hanuka-gyertyák 16:31 előtt

Szombati gyetyák: 15:56


Hanuka-gyertyák 15:56 előtt

Szombati gyetyák: 16:09


Hanuka-gyertyák 16:09 előtt

2009. december 12. szombat 16:54 után 17:40 után 17:15 után 17:27 után
2009. december 13. vasárnap 16:00 után 16:50 után 16:36 után 16:27 után
2009. december 14. hétfő 16:01 után 16:50 után 16:36 után 16:27 után
2009. december 15. kedd 16:01 után 16:50 után 16:37 után 16:27 után
2009. december 16. szerda 16:01 után 16:50 után 16:37 után 16:27 után
2009. december 17. csütörtök 16:01 után 16:50 után 16:37 után 16:27 után
2009. december 18. pétek Szombati gyetyák: 15:43


Hanuka-gyertyák 15:43 előtt

Szombati gyetyák: 16:33


Hanuka-gyertyák 16:33 előtt

Szombati gyetyák: 15:58


Hanuka-gyertyák 15:58 előtt

Szombati gyetyák: 16:09


Hanuka-gyertyák 16:09 előtt



Vonzó fény

Habár kint sötét van és hideg, a Hanuka-gyertyák fénye a téli éj sötétjének mélyére hatol és átitatja azt melegségével. A sötétséget fényforrássá változtatja.

De mégis mitől van akkora erejük a hanukai gyertyáknak, hogy nemcsak elűzni képesek a sötétséget, hanem fénnyé tudják változtatni azt?

Héberben a “Chanukah” szó első két betűje kiadja a chen szót, ami egyike a szépségre használt 8 szinonímának. A chen szó szó szerint áldást vagy szívességet jelent, ami a szépség azon vetületét mutatja meg, ami a szimmetria gyönyörűsége által fejezi ki magát.

Most már kezdhetjük érteni, hogyan is járhat sikerrel a Hanukagyertya a sötétség fénnyé változtatásában. A tükrös szimmetria annak eredménye, hogy két ellentétes erő rejtetten bár, de egymást támogatja. Mint egymás tökéletes ellentétei, együtt tökéletesen szimmetrikus kötődést alkotnak, ami azt igazolja, hogy ugyanaz az erő táplálja mind a kettőt.

Ez a sötétséggel és fénnyel sincs másképp. A fény képes ragyogásával elvakítani valakit (tehát a sötétség benne foglaltatik a világosságban), s a sötétség pedig magában hordozza a megvilágosodás lehetőségét (a fekete szín ragyogásának ereje).

Valójában a sötétségben rejtőző eredendő fény sokkal szebb, mint a szemünk által is látható fény. Ez nyilvánvalóan kitűnik a Próféták Könyvéből származó idézetből is : “És látám, hogy hasznosb a bölcseség a bolondságnál, miképen hasznosb a világosság a setétségnél.”

A sötétségben rejtőző eredendő fénynek szikrát kell kapnia, hogy életre kelhessen, ha az a célja, hogy a terermtés sötét valóságát ragyogó Isteni fénnyé változtassa. S ez a megváltás kulcsa. Kifejezésre jut a Kabbalában, mint azon Isteni fény szikráinak visszaadása, ami akkor szóródott szét az univerzumban, amikor a teremtés hajnalán létrejött fényforrások összetörtek és leereszkedtek alacsonyabb szintű realitásokba. S a fény ezen kozmikus visszaállításával párhuzamosan, itt, az alacsonyabb szintű realitásban Izrael elveszett lelkei azon fáradoznak, hogy visszakapják népük minden tagját, országukat és Istenüket.

Hanuka csodája azt a képességet testesíti meg, hogy a zsidók újra tudják éleszteni azt az Isteni szikrát, ami mindannyiuk lelkének mélyén ott lakozik, függetlenül attól, hogy akár ő, akár mások mennyire vannak tisztában ennek jelenlétével. Azt mondják, Yisrael ben Eliezer Rabbi (a hasszidizmus megalapítója, ismertebb nevén Baal Shem Tov) gyakran kísért el zsidó gyerekeket az iskolába. Az volt a szokása, hogy szívükre tette kezét és megáldotta őket, hogy legyenek “melegszívű zsidók”. Még a leghidegebb szívek sem voltak képesek ellenállni, s magukba szívták Isten és ember szeretetét, és a megváltás utáni égető vágyat, ami Baal Shem Tov érintéséből áradt.

A chen titka úgy kapcsolódik Hanukához, hogy bár úgy látszik, a zsidók teljes konfliktusban vannak egymással, igazából a hit legmélyebb pontján egyek. Ellentéteikben egymást tükrözik. Az ellentétes alaptermészet és életfelfogás azt a belső párbeszédet tükrözi, ami annyira jellemző a zsidóságra. S ebből a sokféleségből áll össze a zsidó lét gyönyörű falikárpitja, ami majd a világ végén képviseli majd a zsidóságot.

Klasszikus példája a chennel átitatott antagonizmusnak a Hillel-féle és a Shammai Talmudiskolák közötti folytonos vita. A leghíresebb vitájuk arról szól, hogy hogyan kell a Hanuka-gyertyákat meggyújtani. Hillel szerint az első este egyet, a másodikon kettőt és így tovább, míg nyolc nem lesz. Shammai szerint azonban az első este nyolcat kell, majd minden este eggyel kevesebbet, míg a végén csak egy marad. S ez a vita fejezi ki legjobban a chen szimmetriáját. Bár teljesen ellentétes a két nézet, mégis mind a kettőnek van létjogosultsága. S bár most a Hillel-i tanítást követjük, azt mondják, hogy a Messiási érában majd a Shammai-t fogjuk.

Az üres Menóra

Az ünnep legkiemelkedőbb eseménye az, amikor eleget teszünk a mitzvának és minden este meggyújtjuk a Hanukai gyertyákat. Hagyományosan úgy teszünk eleget ennek a parancsnak, hogy egy menóra gyertyatartóiba gyertyákat helyezünk. Az első néhány napon azonban mindig üresnek és hiányosnak tűnik. Nem volna logikusabb, hogy egyágú gyertyatartókban gyújtsuk meg őket, minden nap eggyel többet?

A menóra kétféle perspektívát ötvöz – fókuszálást a jelenre és reményt a jövőre. A sikeres növekedés, legyen az spirituális, intellektuális vagy érzelmi, mindig kétféle megközelítést kell, hogy ötvözzön. Egyrészről mindig hálásnak kell lennünk a lelkünkben rejlő végtelen lehetőségekért és azért a határtalan lehetőségért, hogy valami gyökeresen mássá váljon, mint amilyen a jelen pillanatban. Az igazi növekedés nem egy szipmla kis fejlődés, hanem egy alapvetően megváltozott gondolkodásmód, hozzáállás és érzelmi reakciók. Másfelől viszont nem lehet elérni ezt a változást egyetlen lépésben. Az elérendő cél a drasztikus változás, de ezt lépésről lépésre kell megvalósítanunk.

Ez a Hanukai menóra egyik mondanivalója. Egyszerre csak egy kis lángot gyújtunk, ami bár kicsi, de felelősségteljes lépéseket jelent. S ugyanakkor nézzük az üres gyertyatartókat, emlékeztetve magunkat az elérendő nemesebb célra. Meggyújtjuk egyenként az első, a második és a harmadik gyertyát, miközben szem előtt tartjuk, hogy a cél az, hogy a végén mind a 8 égjen.

Amikor az első gyertyát gyújtjuk idén Hanukakor, legyünk büszék a megtett első lépésre, s várjuk izgatottan azt, hogy a végén megtölthessük az üres gyertyatartókat.