2015-ös Pészachi Összefoglaló


Takarítás Pészach előtt

Bevásárlás Pészachra

Egy-két szó arról, mit is ünneplünk, és a Széder este dióhéjban

A 2015-ös (5775-ös) Pészachi naptár

A Széder tál

A Széder este menete

Receptek Pészachra (nem saját receptek)

Yom Tov

Tételes lista arról, hogy minek kell a Széder tálra és asztalra kerülnie - segítség ahhoz, hogy semmi ne maradjon ki

Felkészülés Pészachra - tételes lista

Egyszerűb előkészülni az ünnepre, ha van egy tételes listánk, amit pipálhatunk, ahogy haladunk vele. És így biztos, hogy nem felejtünk el semmit. Idénre már lehet, hogy túl későn teszem fel, de jól jön ez majd jövőre is.

Egy hónappal az ünnep előtt:

  • Kezdjük el lelkünket felkészíteni, tanulmányozzuk, hogy miről szól az ünnep és milyen szabályokat kell betartani.
  • Módszeresen kezdjük kitakarítani a lakást, hogy biztosan ne maradjon egy szem morzsa sem. Készítsünk listát a különféle helyiségekről és a benne lévő bútorokról, a bútorokban lévő ruhákról, játékokról stb. s állítsuk fel a sorrendet, hogy mikor mit takarítunk. Pipáljuk, ahogy haladunk.
  • Különítsünk el egy fiókot/szekényt/szobát a kovászosnak, amit eladunk Pészach idejére. A lényeg, hogy zárható legyen és ne lehessen hozzáférni az ünnep alatt.
  • Adjuk el a kovászosat. (Aki tud angolul, az online is eladhatja Chabad honlapján)
  •  Vásároljuk meg a szükséges pészachi kellékeket: 
    • macesz
    • bor
    • egyéb élelmiszer
    • egyéb díszítés
    • stb.
Néhány nappal Pészach előtt:

  •  Kezdjük el a konyha pészachi kóserré tételét
  • Nézzük át a Széder estére készített listánkat, vegyük meg, ami esetleg hiányzik, ha van ezüst, ami az asztalra kerül, akkor fényesítsük ki.
  • Ellenőrizzük, hogy van-e elég Hagadánk, és ha nincs, akkor vegyünk még.
  •  Miután a konyhát és a benne lévő eszközöket (hűtőt, sütőt is ideértve) kóseroltuk pészachra, megejthetjük a bevásárlást a Széder estékre és Pészach többi napjára és megfőzhetjük előre, amit meg lehet főzni.
 24 órával Pészach előtt

Innentől kövessük a Pészachi naptárat Pészach végéig.

A konyha és a konyhai eszközök kóserolása pészachra

Maga a kóserolás az a folyamat, ami alatt egy nem kóser tárgyból kóser lesz. Pészach viszonylatában a kóserolás azt jelenti, hogy megszabadítjuk a kovászos tárgyakat a kovásztól. Azok az eszközök, melyeket egész évben használunk, csak akkor használhatók Pészachkor is, ha megfelelően kóserolva lettek, hiszen egész évben szívták magukba a kovászosat.

Alább olvashattok egy összefogó leírást a pészachi kóserolás menetéről, egy régebbi bejegyzésemből emeltem ki. Részletekért kérjetek tanácsot a rabbitoktól.

A konyha az a helyiség, ahol az év többi részében minden kovászosat előállítunk, ebből következik, hogy ezt a legnehezebb megfelelően kitakarítani Pészachra. S ez a legfontosabb helyiség is egyben, hisz minden Pészachi ételt itt fogunk elkészíteni. Hihetetlenül alaposan kell kitakarítanunk tehát a konyhát. Fiókról fiókra kell mindent kitisztítanunk. Tegyünk a fiókok, szekrények, a spejz polcai aljára egy kartont, alufóliát vagy papírt. A konyhapultot és asztalokat is takarjuk le. Kívánatos, hogy külön tányérjaink, poharaink, evőeszközeink stb. legyenek Pészachra, amiben soha nem járt kovászos étel. Sokaknak (főleg az Egyesült Államokban) van külön sütőjük, mikrosütőjük stb. is Pészachra. Aki ezt nem tudja megoldani, az konzultáljon a rabbijával, hogy miket és hogyan lehet Pészachra kóserolni a konyhában.

Vannak olyan konyhai eszközök, amiket egyáltalán nem lehet kóserolni. Ilyen a porcelán, agyagedények vagy zománcozott edények. Olyan dolgokat sem, amiket teljesen soha nem lehet kitisztítani, mint a sziták, szűrők, reszelők, kávéőrlők, húsdarálók, bicskák stb. Azokat a dolgokat sem lehet kóserolni, amik megsérülhetnek a hevítés következtében, mint mondjuk egy olyan kés, melynek nyele ragasztóval van rögzítve a pengéhez.

A Pészachi kóserolás azon az elven alapszik, hogy oly módon szabadul meg a kovászostól az adott konyhai eszköz, mint amilyen módon magába szívta azt, így tehát ettől függ a kóserolás módja is. Vegyünk példának egy fazekat, amiben kovászos szokott főni (leves, tészta stb). Ebben a fazékban forrni szokott általában a kovászos étel, így tehát kóserolni is úgy kell, hogy a fazekat forró vízbe merítjük. Ugyanígy az ezekhez használt evőeszközöket is. Ha viszont a víz közvetítése nélkül, közvetlen a tűzön készült el az étel, mint mondjuk egy serpenyő vagy a grill, akkor ezeket nyílt tűz felett lehet kikóserolni Pészachra. Addig kell hevíteni, amig szinte izzik a tűz fölött a konyhai eszköz.

Egy átlagos sütőt Pészachra úgy lehet kikóserolni, hogy először is nem használjuk 24 órán át. Ezt követően pedig alaposan ki kell pucolni, majd a legmagasabb hőfokon járatni pár órán át. Ez magában foglal minden tálcát, ami a sütőben szokott lenni. Ezeknek addig kell hevülniük, míg izzani nem kezdenek. Vannak, akik egy speciális fémbetétet is használnak, hogy biztosan kóser legyen Pészachra a sütő. Ez persze csak általános leírás, mivel minden sütő másmilyen, konzultáljunk a rabbinkkal, hogy a mienket hogyan kell kóserolni.

Forró vízzel a következőképpen lehet kóserolni:

Előszöris tisztítsuk meg az eszközöket és ne használjuk 24 órán át. Aztán forraljunk vizet egy lábosban. Ez lehet olyan lábos, ami még kovászos, de csak akkor, ha nem zománcozott vagy agyagedény. Az edénynek azonban teljesen tisztának kell lennie és nem érhetett hozzá kovászos a kóserolást megelőző 24 órában. Tehát vizet kell forralni a lábosban és egy forró követ vagy fémdarabot bele kell dobni, hogy a víz túlcsorduljon. Eztán ki kell önteni a vizet és hideg vízben átöblíteni. Ezt követően ismét vizet kell forralni a lábosban, s a forró vízben meg kell meríteni az evőeszközöket. Csak akkor szabad beletenni őket a vízbe, amikor már forr és speciális edényfogóval kell kivenni őket onnét. Ha abbahagyja a víz a forrást, várjuk meg, míg újraforr, mielőtt kivennénk az evőeszközöket. Elég nagy lábost használjunk ahhoz, hogy minden evőeszközt teljesen el tudjon lepni a víz, úgy, hogy közben egyetlen evőeszköz se érjen a lábos falához. Ha az evőeszközökben vagy edényekben lukak vannak, akkor először ki kell égetni a kovászosat belőle, s csak aztán lehet kóserolni. Miután kivettük a forró vízből az evőeszközöket, öblítsük el hideg vízben.

Amikor íly módon kóserolunk, ne tegyünk egyszerre túl sok evőeszközt a lábosba, hogy a forró víz kényelmesen el tudja lepni mindet.

Széder tál és asztal - tételes lista

Minél közelebb van az első Széder este, annál könnyebb elveszteni a fejünket. Jól jön, ha nyomtatunk egy listát, hogy mi kell a Széder tálra, és mi a Széder asztalra, hogy semmi ne maradjon ki.

Széder tál:

  • csont (csirkenyak vagy szárny)
  • főtt tojás
  • keserű fű (avagy maror - frissen reszelt torma)
  • haroszesz (néhány recept itt, de nyugodtan keressünk google segítségével másikat, ha ezek nem tetszenek)
  • kárpász (keserű gyökerű zöldség, az én magyarországi zsinagógámban általában retek, de lehet hagyma vagy főtt krumpli is)
  • saláta
 Széder asztal megterítése:

  • 3 letakart macesz
  • Széder tál
  • teríték mindenki elé (lapos tányér, leveses tányér, evőeszközök, poharak, szalvéta)
  • Haggadah minden résztvevő számára
  • bor és/vagy szőlőlé (pészachi kóser - 4 pohárnyi fejenként + Élijáhu poharába)
  • tálkákban sós víz
  • extra maror (reszelt torma) és haroszesz a szendvicshez
  • extra kárpász a mártogatáshoz
  • extra tojás
  • extra macesz
  • Kiddush kupa a Szédert vezetőnek
  • boros poharak az est többi résztvevőjének
  • tálka a 10 csepp bornak, amit a csapásokkor kell kicsepegtetni a pohárból (de lehet az előttünk lévő tányérba is csepegtetni, ha nem bánjuk, hogy a majd bele kerülő étel kicsit átveszi az ízét)
  • Élijáhu pohara
  • Ha használunk, akkor párna a balra dőléshez
  • Ha a csapásokhoz készítettünk a gyerekeknek bábokat, akkor azok is kerüljenek az asztalra
  • Afikoman zsák, ha használunk, ha nem, akkor szalvéta, hogy abba tekerjük
  • Ajándékok az afikoman megtalálójának
  • Bármi egyéb, amit díszítéshez használunk (virág, béka bábu, béka alakú csokoládé, gyertya stb.)
  • Az ünnep bekíséréséhez meggyújtandó gyertyát is tehetjük az asztalra, ha akarjuk

Hoagy csökkenthetjük kiadásainkat Pészachkor

Interneten jártamban-keltemben felfedeztem ezt a honlapot. Rengeteg jó tanácsot ad arra nézve, hogyan vezethetünk kóser háztartást olcsón, bár kétségtelenül sok tippje USA-specifikus. Ebben a bejegyzésben összeszedem azt, ami SZERINTEM Magyarországon is használható ezekből az ötletekből a pészachi felkészülés során. Ez és ez a bejegyzés szolgálnak alapul az én mostani bejegyzésemhez, bár van ennek a cikksorozatnak egy harmadik része is.


  1. Készítsünk egy évről évre használható listát, praktikusan Excel-ben, arról, hogy mire lesz szükségünk a 8-napos ünnep során. Ebben legyen benne minden a Széder táltól kezdve a gyógyszereken át az élelmiszerekig. Szalvéta, papírpohár stb. Azt is vezzessük, hogy mit honnét kell beszerezni, s mi hol mennyibe kerül. Pipáljuk, ami már megvan, és csak azt vegyük, ami szerepel a listán. Persze változhat a lista évről-évre, főleg az élelmiszerek terén, de jó keretet ad egy ilyen, és ki lehet küszöbölni vele, hogy feleslegesen költsünk pészachi kóser termékekre, csak azért, mert a szemünk megkívánta. Arról nem is beszélve, hogy vannak dolgok, amiket nem kell minden évben újra és újra megvenni.
  2. Mivel csak 8 napról van szó, ezért meg tudunk lenni bizonyos termékek nélkül is erre a rövid időre. Ha egy termék pészachi kóser verziója sokkal többe kerül, mint a normál kóser verziója, akkor ne fogyasszuk az ünnep alatt, helyettesítsük valami mással.
  3. Ne feledjük, hogy nem mindenen kell rajta lennie, hogy Pészahi Kóser. Gyümölcsből pl. felesleges ilyen tanusítvánnyal ellátottat venni, az enélkül is megfelel Pészachra.
  4. A pészachi bevásárlást érdemes időben kezdeni, lehetőleg már tegnap. Pészachot követően általában leértékelve adják a pészachi dolgokat, ajánlott ekkor beszerezni azt, ami eláll következő évig, és egy külön dobozban a spejzban tárolni. Ami a konyhaeszközöket illeti, egész évben érdemes figyelni az árleszállításokat. Ha pl. szükségünk van egy új, csak pészachkor használt robotgépre, akkor nagy valószínűséggel ki tudunk fogni év közben egy jó kis árleszállítást és akkor már csak arra kell figyelni, hogy ne érintkezzen semmi kovászossal. Ugyanígy járjunk el az evőeszközökkel, tányérokkal, poharakkal, edényekkel stb.
  5. Mivel a konyhapultot is le kell takarni, mert nem lehet pészachi kóseríteni, ezért ahelyett, hogy évről évre kilométer hosszú darabokat használnánk el alufóliából, célszerűbb egy tartós borítást készíteni. Hosszútávon megtérül a befektetés. Pl. egy méretre vágott, laminált kartont. Esetleg egy darab linóleumot. Ezt elég évről évre elővenni, 8 napig használni, letakarítani, majd eltenni.
  6. Ha a szomszédságunkban/barátaink körében többen is tartják a Pészachot, nem csak mi egyedül, akkor olcsóbban jövünk ki, ha közösen rendelünk/veszünk egy nagyobb adag pészachi kóser alapanyagot.

Van még bőven tipp a fenti linkeken, de amennyire én tudom, Magyarországon pl. nincs választék pészachi kóser sütemény- és egyéb porokból, mint amilyen mondjuk a Manischewitz termécsalád, ezért értelmetlen tanácsolni, hogy váltsuk ki ezeket a porokat teljes egészében magunk készítette termékekkel. Úgyis mindent magunk készítünk. Meg az USA-ban népszerű kuponrendszer is ismeretlen Magyarországon. Legalábbis akkor, amikor eljöttem, még az volt. Nem hiszem, hogy azóta bevezették volna. De ha igen, akkor használjunk kuponokat.

A felmérés eredménye

Köszönöm szépen mind a hatotoknak, akik válaszoltatok az oldalra kitett kérdésre. Elsősorban azért tettem fel ezt a kérdést, mert még tavaly, a leállásom alatt találtam egy nagyon jó alkalmazást Pészachra, amit a Chabad fejlesztett ki, és tudni akartam, hogy érdemes-e ajánlanom. Csak angol nyelven érhető el ugyanis.

Ahogy látom, hárman biztosan fogjátok tudni használni, úgyhogy ideteszem a linkjeit a különböző platformokon.

Android
Apple App Store
Windows Telefon
Kindle Fire - Amazon App

Így néz ki a nyitólapja:


Segítségével összeállíthatjuk a menüt mind a 8 napra a hozzá tartozó bevásárlólistával együtt, amihez átböngészhetjük a pészachi kóser receptek menüpontot is. Összeállíthatjuk a takarítási/előkészületi listát és pipálhatjuk, amivel már végeztünk. Meghallgathatjuk a Mah Nishtana-t több különböző kiejtéssel és karaoke-stílusban meg is tanulhatjuk azt. Megnézhetjük a fontosabb időpontokat (mikor kell elégetni a homecot, mikor kell gyertyát gyújtani, mikor megy ki az ünnep stb.), sőt még a kovászost is eladhatjuk az appon keresztül - bár őszintén megmondom, hogy én ezt a funkciót nem használtam még, úgyhogy nem tudom, hogy működik-e az Egyesült Államokon kívül.

Szerintem nagy segítség ez az app, én szeretem használni. Bár ünnep alatt nyilván csak a közbenső, félünnepi jellegű napokon szabad megnyitni, ezért jó, ha a menüt valahogy kinyomtatjuk azokra a napokra, amikor tilos dolgozni.

Próbáltam hasonló appot találni magyar nyelven, de sajnos nincs kínálat magyar nyelvű zsidó appokból. Lehet, hogy azért, mert kereslet sincs. Az is lehet, hogy igény ugyan lenne rá, csak senki nem mérte fel ezeket. Mindenesetre abban tudok segíteni, hogy ha valaki használni akarja ezt az appot, de nem beszél ehhez megfelelő szinten angolul és az online szótárak/fordítóprogramok segítségével sem boldogul, akkor fordítok egy kicsit.



2015-ös Pészachi naptár

Purim befejeződött, a Hanukai hangulatom is elmúlt :) úgyhogy kezdődhet a felkészülés Pészechara. Úgy tűnhet ugyan, hogy az a szűk egy hónap, ami az első Széder estig még hátra van, az hosszú idő, de mire megfelelően kitakarítjuk a lakást, addigra úgyis pont itt lesz Széder este. Idén, 2015-ben április 3-án pénteken lesz az első este.

Lássuk hát a szokásos Pészachi “menetrendet”. Amit a gyertyagyújtási időpontokhoz tudnia kell annak, aki nem beszél angolul: a "please enter a location to get started" mezőbe azt kell beírni, hogy Budapest, Hungary majd nyomni egy entert. (Aki Magyarországon kívül él, az a saját városát és országát írja be értelemszerűen, város-ország sorrendben szótár itt) A megjelenő táblázatban pedig a következők találhatók (a napok között a "today" feliratú gomb melletti naptár ikon megnyomásával vagy pedig a nyilakkal lehet navigálni, az AM reggelt-délelőttöt jelent, a PM délutánt-estét):

Alot Hashachar (dawn) "Firstborn" Fast Begins

Hajnal, az elsőszülöttek böjtje megkezdődik

Earliest Tallit and Tefillin

A talesz és tfilin legkorábbi felöltésének időpontja

Netz Hachamah (sunrise)

Napkelte

Latest Shema

A legutolsó Shema

Zman Tefillah

Finish Eating Chametz before

Ezt az időpontot megelőzően kell befejezni a chametz (kovászos) fogyasztását

Sell and Burn Chametz before

Ezt az időpontot megelőzően kell eladni és elégetni a chametzot (kovászosat)

Chatzot (midday)

Dél

Minchah Gedolah (earliest Minchah)

A legkorábbi mincha

Minchah Ketanah

Plag Haminchah

Candle Lighting

Gyertyagyújtás

Shkiah (sunset)

Napnyugta

Tzeit Hakochovim (nightfall)

Sötétedés

Bedikat Chametz (Search for Chametz)

Chametz (kovász) keresés

Chatzot (midnight)

Éjfél

Sha'ah Zemanit (proportional hour)

Arányos óra

ENNYI BEVEZETŐ UTÁN PEDIG LÁSSUK A NAPTÁRT :)


2015. április 2. csütörtök (5775. Nisszán 13.)

Ez az első Széder estét megelőző nap. Győződjünk meg arról, hogy eladtuk / elégettük az összes kovászos ételünket és italunkat.

Sötétedés után homecoljunk. A kovászkeresés előtt mondjuk el az áldást, utána pedig nyilvánítsuk semmissé az esetleg véletlenül megmaradt kovászt (Kol Chamira). A pontos időpontok itt találhatók.

2015. április 3. péntek (5775. Nisszán 14.)

Ez a Pészachot megelőző nap, s az első Széder este napja.

Ekkor van az elsőszülöttek böjtje. Ahhoz, hogy egy elsőszülöttnek ne kelljen böjtölnie, részt kell vennie egy olyan étkezésen, ami egy parancsolat teljesítéséhez kapcsolódik, mint amilyen mondjuk a reggeli imádságot követő étkezés ezen a napon a zsinagógában.

Ezen a reggelen van az utolsó lehetőség eladni és megsemmisíteni a tulajdonunkban lévő kovászos ételeket/italokat. S ne felejtsük el időben abbahagyni a kovászos ételek fogyasztását. A pontos időpontért kattintsunk ide.

Égessük el a még meglévő, el nem adott kovászosat. A pontos időpontért kattintsunk ide.

A délutáni Mincha imáknál szokás elmondani a Pészachi Áldozat bemutatására kötelező parancsolatot is.

Ezen az estén kell elmondani a Pészachi és shabbati gyertyákra az áldásokat, melyek a következők:



BA-RUCH A-TAH ADO-NAI E-LO-HE-NU ME-LECH HA-OLAM ASHER KID-E-SHA-NU BE-MITZ-VO-TAV VETZI-VA-NU LE-HAD-LIK NER SHEL SHA-BAT V’SHEL YOM TOV.

azaz



Áldott légy Örökkévaló Urunk, a Világ Királya, ki megszenteltél bennünket törvényeiddel és megparancsoltad a szombati és Yom Tov gyertyák meggyújtását.



BA-RUCH A-TAH ADO-NAI E-LO-HE-NU ME-LECH HA-OLAM SHE-HECHE-YA-NU VE-KI-YE-MA-NU VE-HIGI-A-NU LIZ-MAN HA-ZEH.

azaz



Áldott légy Örökkévaló Urunk, a Világ Királya, ki megteremtettél bennünket, tápláltál minket és megengedted, hogy megérjük ezt a napot.

A gyertyagyújtás időpontjai itt találhatók.

Ezen az estén van az első Széder, amiről összefoglalót itt lehet találni, bővebben pedig ezen a linken informálódhat az érdeklődő. Az első Széder estét egyébként úgy is szokták emlegetni az Exodus alapján, mint az “Őrködés éjjelét” (Leil Shimurim).

2015. április 4. szombat (5775. Nisszán 15.)

A reggeli imádság keretében kivesznek két Tórát is a Tóraszekrényből, s felolvassák belőle az Exodus és a Számok egyes részeit, s a Haftorából is az ide vonatkozó részeket.

Elimádkozzuk az imát a harmatért és elhagyjuk az imát az esőért, s ezt egész Szukkotot követő napig megtesszük.

A rabbi megáldja a gyülekezetet majd egy ünnepi ebéd következik.

Ez az Omer számlálás kezdő napja, azaz Omer első napja. Az Omer időszaka 49 nap, az ötvenedik nap Shavuot, a Tóraadás ünnepe. Omer az az időszak amikor lelkünket “fejlesztjük” és saját “belső” Egyiptomunkból eljutunk a Sínai hegyig, s készek leszünk a Tóra bölcsességének befogadására.

Sötétedés után veszi kezdetét a második Széder este. Egy, még az ünnep előtt meggyújtott láng segítségével gyújtsunk gyertyát, s mondjuk el a következő két áldást:



BA-RUCH A-TAH ADO-NAI E-LO-HE-NU ME-LECH HA-OLAM ASHER KID-E-SHA-NU BE-MITZ-VO-TAV VETZI-VA-NU LE-HAD-LIK NER SHEL YOM TOV.

azaz



Áldott légy Örökkévaló Urunk, a Világ Királya, ki megszenteltél bennünket törvényeiddel és megparancsoltad a gyertyák meggyújtását Yom Tov-kor.



BA-RUCH A-TAH ADO-NAI E-LO-HE-NU ME-LECH HA-OLAM SHE-HECHE-YA-NU VE-KI-YE-MA-NU VE-HIGI-A-NU LIZ-MAN HA-ZEH.

azaz



Áldott légy Örökkévaló Urunk, a Világ Királya, ki megteremtettél bennünket, tápláltál minket és megengedted, hogy megérjük ezt a napot.

A gyertyagyújtás időpontjai itt találhatók.

A második Széder este szokásai ugyanazok, mint az elsőé, összefoglalót itt olvashat róla az érdeklődő, bővebben pedig ezen a linken tájékozódhat róla.

2015. április 5. vasárnap (5775. Nisszán 16.)

Ez Pészach második napja. A nap a zsinagógában indul a megfelelő imádságokkal az Istentisztelet keretein belül.

A rabbi megáldja a gyülekezetet, s az áldást egy ünnepi ebéd követi.

Sötétedés után számoljuk Omer második napját, majd végezzük el a Havdalah ceremóniát, de hagyjuk ki belőle a gyertyára és a fűszerekre mondott áldást. A gyertyagyújtás pontos időpontjáért kattintsunk ide.

Pészach közbenső napjait ünnepeljük ezután. Ezt a napot követően egészen az ünnep utolsó előtti napjáig dolgozhatunk (bár nem minden munkát végezhetünk el) és csak Pészachi kóser ételeket fogyaszthatunk. Az ünnep tiszteletére minden nap elfogyasztunk egy pohár bort.

2015. április 6. hétfő (5775. Nisszán 17.)

Pészach harmadik napja, Chol Hamoed első napja. A kifejezés, Chol Hamoed, szó szerint azt jelenti, hogy hétköznap az ünnep alatt. Ezek azok a fél-ünnepi jellegű napok, amik Pészachkor és Szukkotkor vannak az ünnep kezdete és vége között.

Ezeken a közbenső napokon sok közösségben nem viselnek tfilint az Istentiszteleteken.

Ez Omer harmadik napja.

2015. április 7. kedd (5775. Nisszán 18.)

Pészach negyedik, Chol Hamoed második, Omer negyedik napja.

Sok közösségben szokás, hogy a reggeli imádságokkor nem viselnek a férfiak Tfillint ilyenkor.

A munkát illetően a szokásos hétköznapi életet élhetjük némi korlátozással.

2015. április 8. szerda (5775. Nisszán 19.)

Pészach ötödik, Chol Hamoed harmadik, Omer ötödik napja.

A reggeli Istentisztelet a rendes menetrend szerint zajlik.

Az Istentiszteletet ünnepi ebéd követi.

Az esti Amidaht az Atah Chonantanu-val egészítjük ki. Az Amidaht követően Omer ötödik napját számoljuk.

2015. április 9. csütörtök. (5775. Nisszán 20.)

Pészach hatodik, Chol Hamoed negyedik, Omer hatodik napja.

A reggeli imádság alatt továbbra sem viselnek a férfiak Tfillint, hisz még mindig tart Pészach. A Tórát is előveszik a Tóraszekrényből Istentisztelet alatt és olvasnak belőle.

Este pedig gyertyát kell gyújtani Pészach hetedik napjának tiszteletére a következő áldás kíséretében:



BA-RUCH A-TAH ADO-NAI E-LO-HE-NU ME-LECH HA-OLAM ASHER KID-E-SHA-NU BE-MITZ-VO-TAV VETZI-VA-NU LE-HAD-LIK NER SHEL YOM TOV.

azaz



Áldott légy Örökkévaló Urunk, a Világ Királya, ki megszenteltél bennünket törvényeiddel és megparancsoltad a gyertyák meggyújtását Yom Tov-kor.

Ide kattintva megtalálhatjuk a pontos időpontot a gyertyagyújtáshoz.

Az esti Istentisztelet során az Amidaht követően Omer hatodik napját számoljuk. Ezt egy ünnepi vacsora követi kiddussal együtt.

Sok közösségben szokás ilyenkor fennmaradni egész éjjel és a Tórát tanulmányozni, ezzel is tisztelegve a Vörös Tenger kettényitásának csodája előtt. Ugyanis Isten Pészach hetedik napján választotta szét a tengert, amikor őseink kivonultak Egyiptomból.

2015. április 10. péntek (5775. Nisszán 21.)

Pészach hetedik, Omer hetedik napja.

Ezt a napot Shevi’i Shel-nek is nevezik. Ennek a napnak az estéjén nyílt szét a Vörös tenger a zsidók előtt és csaptak össze a hullámok az egyiptomi üldözők feje felett.

A reggeli imádságot követően a rabbi megáldja a gyülekezetet, majd egy ünnepi ebédre kerül sor.

Este gyertyát gyújtunk Pészach nyolcadik napjának és Shabbat tiszteletére egy már meglévő láng segítségével, s a következő áldást mondjuk:



BA-RUCH A-TAH ADO-NAI E-LO-HE-NU ME-LECH HA-OLAM ASHER KID-E-SHA-NU BE-MITZ-VO-TAV VETZI-VA-NU LE-HAD-LIK NER SHEL SHABAT V’SHEL YOM TOV.

azaz



Áldott légy Örökkévaló Urunk, a Világ Királya, ki megszenteltél bennünket törvényeiddel és megparancsoltad a szombati és Yom Tovi gyertyák meggyújtását.

Ide kattintva megtalálhatjuk a pontos időpontot a gyertyagyújtáshoz.

Este ünnepi vacsorát eszünk, amit Kiddush előz meg.

2015. április 11. szombat (5775. Nisszán 22.)

Pészach utolsó, Omer nyolcadik napja. Más néven Acharon Shel Pészach.

A reggeli Tóraolvasást követően Mázkir-ra kerül sor. Ez az az ima, amit elhunyt szüleink lelkéért szokás mondani bizonyos ünnepekkor, s ilyenkor azok nem tartózkodhatnak a teremben, akiknek mind a két szülője él.

A rabbi ezt követően megáldja a gyülekezetet, s az áldást ünnepi ebéd követi.

Ezen az utolsó napon igyekszünk elérni a szabadság legmagasabb fokát, s a végső megváltásra fókuszálunk. Pészachot egy hatalmas ünnepi vacsorával zárjuk, amit a “Messiás Lakomájának” is hívunk. Ez a vacsora napnyugta előtt kezdődik, sötétedés után végződik és megünnepeljük a messiás majdani biztos eljövetelét. A vacsora alatt pedig megiszunk négy pohár bort és természetesen maceszt is eszünk.

A vacsorát követően pedig sort kerítünk a Havdalára, csak kihagyjuk belőle a fűszerekre és a gyertyára mondandó áldást.

Az esti Amidah után Omer nyolcadik napját számoljuk.

A sötétedés beállta a hivatalos vége Pészach ünnepének. Pontos időpontért kattintsunk ide.
Eztán pedig visszavásárolhatunk mindent, ami kovászos.

2015. április 12. vasárnap (5775. Nisszán 23.)

Ez a nap követi Pészachot. Ezt a napot Isru Chag-nak hívjuk. Ezen a napon tilos böjtölni.

Felmérés oldalt

Van elképzelésem arról, hogy milyen posztokat szeretnék idén Pészach témakörben megjelentetni, de a véglegesítéshez szükséges felmérnem, hogy milyen az angoltudása az engem olvasók táborának. Örülnék, ha kattintanátok jobb oldalt, nagyon megkönnyítené az életem.

Előre is köszönöm.